Kultura a památková péče

14.10.2021

Ocenění za dlouholetou práci získalo pět knihovníků

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové hostila ve středu již 12. celokrajské setkání knihovníků, během kterého byli oceněni také Knihovníci a knihovnice roku 2021. Do celostátního kola Knihovna roku postoupila za Královéhradecký kraj Obecní knihovna Studnice.

12.10.2021

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

Dnes v podvečer začíná mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech v Hradci Králové a potrvá do soboty 16. října. Tradičně posluchačům nabídne české i světové hudební premiéry, ale také interprety, kteří v loňském roce na festivalu kvůli pandemii nemohli vystoupit. Hlavním lákadlem letošního ročníku je koncert tří světoznámých improvizátorů ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.

1.10.2021

Originál nebo padělek? Hradecká galerie shromáždila falza v hodnotě 200 miliónů

V Galerii moderního umění v Hradci Králové se ve čtvrtek uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy s názvem Originál? Umění napodobit umění. Výstava seznamuje veřejnost s problematikou falz, patisků, napodobenin, kopií a otázkami autorství ve výtvarném umění 20. století a současnosti. Čítá více jak 100 děl a hodnota falz se vyšplhala až na 200 miliónů korun. Zájemci mohou výstavu navštívit až do 27. února 2022.

1.10.2021

#ERASMUSDAYS

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové pořádá #ERASMUSDAYS. Akce proběhne dne 14. října 2021 od 9.00 do 12.00 hodin v přednáškovém sále Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží 465.

10.9.2021

Kraj plánuje podpořit kulturu a obnovu památek téměř dvaceti miliony korun

Rada Královéhradeckého kraje doporučila zastupitelům schválit návrh dotačních programů v oblasti kultury a památkové péče pro rok 2022. Kraj plánuje rozdělit 19,7 milionu korun a v osmi oblastech podpořit například kulturní aktivity nebo obnovu historických varhan. Největší částka – 11 milionů korun – půjde na obnovu památkového fondu.

19.8.2021

Letošními mistry tradiční rukodělné výroby jsou krajkářka a soustružník

Známe jména nových nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. Krajští radní udělili titul za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury krajkářce Lence Špetlové Máslové, jejíž práci si žádají zákazníci i v Americe, a Petru Podrábskému, který se věnuje uměleckému soustružení dřeva.

30.7.2021

Nová kniha odhaluje odkaz baroka v krajině východních Čech

V pátek byla v hospitálu Kuks slavnostně pokřtěna odborná publikace Krajina v rukou barokního člověka, lidé 16.–18. století na východě Čech, kterou vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově s finanční podporou Královéhradeckého kraje. Obsáhlá kolektivní monografie mapuje dvě století, během nichž majitelé východočeských panství ruku v ruce s umělci a architekty měnili krajinu v regionu.