Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze tří oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

13.7.2022

Obnova Vrbenského kasáren nabízí vznik nového prostoru pro živou i muzejní kulturu

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu, který v centru krajského města léta chátrá, nyní připravuje Královéhradecký kraj.

27.6.2022

Cena památkové péče za rok 2021 zná své vítěze

Rada Královéhradeckého kraje již podruhé ocenila za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictví v kraji. Cenu za příkladnou obnovu architektonického dědictví či popularizační činnost získaly: spolek Přátelé Markvarticka, Římskokatolická farnost Nová Paka a Společnost železniční výtopna Jaroměř. Během slavnostního udílení cen v Hospitálu Kuks 22. června byly předány také Pamětní plakety za péči o válečné hroby Ministerstva obrany ČR. Další podrobnosti v Tiskové zprávě.

27.6.2022

Muzeum v Hradci Králové hledá nového provozovatele kavárny

Ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové vypisuje výběrové řízení na provozovatele Kavárny Muzeum v Hradci Králové. Kavárna s atmosférou první poloviny 20. století se nachází v historické budově Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží, která je zároveň Národní kulturní památkou.

24.6.2022

Předání plaket Péče o válečné hroby 2022

Ve středu 22. června proběhlo v hospitálu Kuks ke slavnostnímu předání plaket Péče o válečné hroby pěti nominovaným. Pamětní plakety Péče o válečné hroby je každoročně předáváno Ministerstvem obrany ČR ve spolupráci s Královéhradeckým krajem. Ocenění se předává za příkladné a záslužné práce v oblasti péče, obnova a propagace válečných hrobů a pietních míst. 

23.6.2022

Královéhradecký kraj ocenil dobrovolníky pečující o památky

Královéhradecký kraj ocenil dobrovolníky, kteří pečují a opravují historické památky v regionu. Cenu za příkladnou obnovu architektonického dědictví či popularizační činnost získaly: spolek Přátelé Markvarticka, Římskokatolická farnost Nová Paka a Společnost železniční výtopna Jaroměř. Během slavnostního udílení cen byly předány také Pamětní plakety za péči o válečné hroby Ministerstva obrany ČR.

17.6.2022

Zorientovat se v krajské kultuře pomůže nová brožura

Kulturní program vybraných institucí cílící na ukrajinské rodiny přehledně shrnuje brožura Kraj pro Ukrajinu. Vytvořil ji odbor kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje pro uprchlíky z válkou sužované Ukrajiny, aby se co nejlépe seznámili s novým prostředím.