Oblastní nemocnice Náchod hledá zdravotníky na pomoc s covid-19

12. 10. 2020 Autor: Dan Lechmann

Krajská Oblastní nemocnice Náchod dnes vyzvala zdravotníky z regionu k pomoci se zvládnutím epidemie covidu-19. Ze 76 lůžek pro nemocné s covidem má nemocnice zaplněny asi dvě třetiny a čeká další nárůst. Chystá proto vytvoření dalších 20 lůžek v Náchodě a deseti v Jaroměři. Ve výzvě k hledání pomocníků se zdravotnickým vzděláním to uvedl ředitel náchodské nemocnice Jan Mach. Všechny krajské nemocnice by chtěly získat na pomoc 55 mediků.

Podle ministerstva zdravotnictví je okres Náchod z hlediska šíření covidu-19 za posledních sedm dní třetím nejzasaženějším okresem v ČR v přepočtu na 100.000 obyvatel. Ještě v neděli byl ale z tohoto pohledu nejzasaženější. Za posledních sedm dní se tam objevilo asi 411 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 lidí, víc to bylo jen na Uherskohradišťsku a na Liberecku.

Z dosavadních zkušeností náchodské nemocnice vyplývá, že počet hospitalizovaných kopíruje nárůsty pozitivních případů v regionu přibližně s desetidenním zpožděním. "Potřebujeme se připravit co možná nejlépe na nadcházející týdny. Proto se obracíme na ty z Vás, kteří máte zdravotnické vzdělání a byli byste ochotni pomoci našemu personálu se zvládáním této epidemie," uvedl Mach.

Personál pro covidová oddělení nemocnice Náchod, pod níž spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, uvolňuje kapacitu sdružováním lůžkových oddělení. Zatím sdružila urologii s chirurgií a ORL, v dalším kroku to bude rehabilitace s ortopedií.

Pomocníky by nemocnice využila, až by je potřebovala. Odměňovala by je podle nastavených mzdových pravidel. Mach poznamenal, že nemocnice má k dispozici dostatek ochranných pomůcek se zásobou na několik měsíců. Současně vyzval zaměstnavatele, aby případným pomocníkům umožnili čerpat dovolenou, náhradní nebo neplacené volno.

Již nyní v náchodské nemocnici pracuje řada externistů z řad záchranářů, učitelů zdravotnické školy, z ambulantního sektoru. "Posilují služby a umožňují tak našemu stálému personálu si odpočinout," řekla ČTK mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Covidová lůžka ve všech krajských nemocnicích jsou nyní naplněna v průměru z asi poloviny. Nemocnost samotného personálu nemocnic jejich chod podle Chytilové neohrožuje, žádné oddělení kvůli tomu nemuselo být zavřeno.

Státní Fakultní nemocnice Hradec Králové začala omezovat plánované výkony na některých odděleních, aby zajistila dostatečné kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty. Dnes nemocnice evidovala zhruba 40 zaměstnanců nemocných covidem z celkového počtu více než 5000 zaměstnanců. "Pomoc mediků by nemocnice uvítala," uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Zdroj: ČTK