V Bartošovicích se otevřela speciální škola pro hendikepované děti

17. 9. 2020 Autor: Lukáš Vaníček

V Bartošovicích v Orlických horách se otevřela škola pro hendikepované děti. Výstavbu nové budovy, kde se učí 24 žáků, pomohl financovat Královéhradecký kraj.

„Když vidím ty úžasné děti, které vedou šikovní a obětaví učitelé, utvrzuje mě to v přesvědčení, že nesmíme zapomínat a všemi dostupnými prostředky pomáhat těm, kteří v životě tolik štěstí neměli. Také obdivuji úsilí a zápal všech lidí ze Sdružení Neratov, kteří školu v Bartošovicích postavili. Věřím, že jim Královéhradecký kraj bude i nadále dobrým partnerem. Všem žákům přeji, ať se jim v nové škole líbí a ať jim pomůže se vzdělávat a rozvíjet,“ uvedl první náměstek Martin Červíček, který se účastnil slavnostního setkání partnerů Sdružení Neratov, kteří pomohli novou školu financovat.

Základní škola speciální Neratov dlouho sídlila v nevyhovujících prostorách v prvním patře místní obecní školy. V roce 2018 proto začala stavba nové budovy speciální školy a odlehčovací služby pro děti s postižením v Bartošovicích v Orlických horách. Za téměř 24 milionů korun zde vznikla přízemní, bezbariérová škola i s prostory pro družinu, kde se může pohodlně ve čtyřech třídách učit 24 žáků.

„Nově vzniklá služba se stala součástí nabídky sociálních služeb pro děti s kombinovaným postižením při Základní škole speciální Neratov. Doplnila tak chybějící článek mezi školou a chráněným bydlením a chráněnými dílnami Sdružení Neratov. Speciální škola je nepostradatelná pro rodiny z širokého okolí, které mají doma děti s mentálním či kombinovaným postižením nebo s poruchami autistického spektra,“ doplnila náměstkyně pro školství Martina Berdychová.

Vedení speciální školy nemohlo samo o sobě žádat o dotace, stavbu proto realizovalo a financovalo Sdružení Neratov. Vzalo si úvěr a zbylou částku dofinancovalo z veřejné sbírky a darů. Pěti miliony korun přispěl Královéhradecký kraj.

Nové prostory umožnily rozšířit počet žáků a nabízejí dětem příjemné a pohodlné místo, kde se mohou vzdělávat téměř v domáckém prostředí. Výuka zde začala letos v září.

Fotogalerie