Statistici hodnotili krajské zdravotnictví, výsledky prezentovali na semináři

24. 2. 2020 Autor: Lukáš Vaníček

V Hradci Králové se uskutečnil seminář na téma Zdraví a zdravotnictví v datech Národního zdravotnického informačního systému. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek během své přednášky prezentoval například ukazatele zdravotního stavu obyvatel Královéhradeckého kraje ve srovnání s jinými regiony či predikci vývoje potřeb zdravotní péče.

Statistici hodnotili krajské zdravotnictví, výsledky prezentovali na semináři
Seminář zahájil náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR se věnuje sběru dat a zpracování statických dat pro zkvalitnění českého zdravotnictví. Semináře se kromě zástupců vedení kraje, osobností krajského zdravotnictví a ředitelů krajských nemocnic zúčastnili také například zástupci Fakultní nemocnice Hradec Králové či zdravotních pojišťoven.

„Zdravotnictví Královéhradeckého kraje pečuje o progresivně stárnoucí populaci a čelí velkému nárůstu potřeb seniorní populace nemocných. Dostupné ukazatele indikují velmi kvalitní výsledky zejména v akutní péči promítající se do rostoucí doby přežití pacientů a klesající mortality. Avšak síť zdravotních služeb se potýká s velmi nevyváženou strukturou lůžkového fondu, nedostatečnou kapacitou dlouhodobé a následné péče a s problému stárnutí lékařů v ambulantním sektoru,“ uzavřela hodnocení Královéhradeckého kraje zpráva Ladislava Duška.

„Ladislavu Duškovi patří vřelý díky za čas, který věnoval našemu kraji a jenom doufám, že data budeme mít sílu a možnost využít v dalších krocích při řízení zdravotní péče pro občany Královéhradeckého kraje,“ uvedl po semináři náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Královéhradecký kraj si problémy zmiňované ve zprávě uvědomuje a postupně činí kroky k jejich vyřešení. V průběhu letošního roku zahájí Královéhradecký kraj výstavbu tří nových domovů pro seniory v Borohrádku, Opočně a Tmavém Dole, domov důchodců v Žacléři projde rekonstrukcí. Celkem tak vznikne 210 nových sociálních lůžek. Tyto investice budou stát více jak 460 milionů korun. Výstavba a modernizace sociálních zařízení potrvají přibližně rok a půl.

Vedení kraje dlouhodobě podporuje mladé mediky, aby podpořilo jejich nástup do nemocnic v Královéhradeckém kraji, a to prostřednictvím Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje. Stipendia kraj vyplácí studentům, kteří po absolvování lékařské fakulty nastoupí do specializačního vzdělávání v některém ze 14 vybraných nejpotřebnějších oborů.

Správní rada nadačního fondu udělila pro akademický rok 2018/2019 stipendia ve výši 4,1 milionu korun, které si mezi sebe rozdělilo jedenatřicet studentů 6. ročníku lékařských fakult. Od roku 2015 se tímto způsobem podařilo získat osmdesát mladých lékařů.

Fotogalerie