Kraj podpoří bezpečné používání internetu

7. 10. 2020 Autor: Martina Svatoňová

Krajští radní schválili finanční podporu ve výši 100 tisíc korun na projekt Kraje pro bezpečný internet (KPBI). Z této částky poskytnou formou dotace Kraji Vysočina 50 tisíc korun na jeho realizaci. Se zásadami bezpečného používání internetu projekt ročně seznámí přes 37 tisíc žáků ze všech regionů České republiky. Královéhradecký kraj se do těchto aktivit zapojuje již posedmé.

„Virtuální komunikace je dnes nedílnou součástí našich životů a děti se musí naučit bezpečnému pohybu po internetu. Každoroční finanční podporou chceme pomoci minimalizovat rizika, která děti ohrožují při používání informačních a komunikačních technologií a zároveň podpořit zvýšení celkového povědomí o on-line bezpečnosti,“ říká hejtman Jiří Štěpán.

Od 15. září letošního roku až do 28. února 2021 se žáci základních a středních škol ze zapojených krajů účastní soutěžního kvízu a kvízu PLUS, jehož celkový vítěz z Královéhradeckého kraje postoupí do celostátního finále. Projekt také kromě soutěže zahrnuje e-learningové kurzy pro žáky základních a středních škol, kteří tak nenásilnou formou získávají povědomí o bezpečnosti pohybu na internetu. V rámci projektu se pomocí připravených lekcí mohou vzdělávat i učitelé, rodiče dětí, veřejnost, sociální pracovníci a policisté.

„Žáci základních a středních škol projdou soutěžním kvízem, který zároveň slouží jako vzdělávací a preventivní program. Musíme je totiž naučit bezpečnému používání virtuálního prostředí, což považujeme za jednu z klíčových digitálních dovedností dětí pro jejich budoucnost,“ doplňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, do jejíž gesce spadá oblast školství.

Nejúspěšnější řešitele kvízu odmění hodnotnými cenami společnost Microsoft, Gordic a sdružení CZ.NIC. Královéhradecký kraj nad rámec všeobecných pravidel soutěže také ocení finančním darem školy, které mají nejvyšší počet úspěšných řešitelů žákovské soutěže. Návrh na poskytnutí těchto darů bude schvalovat rada kraje v průběhu roku 2021.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován pod záštitou Asociace krajů České republiky a má za cíl zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci.