Fenomén Gočár se během podzimu představí v Hradci Králové

4. 9. 2020 Autor: Jiří Klemt

Tradiční výstavní projekt Klubu konkretistů Konkrétní podzim je každý rok uspořádaný s nějakým tématem. Letošní ročník je oslavou 140. výročí narození architekta Josefa Gočára, který významně ovlivnil tvář moderního Hradce Králové. Slavnostní vernisáže se zúčastnila také náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martina Berdychová.

Členové a hosté Klubu konkretistů svými artefakty reflektují nejen dílo tohoto architekta, ale také se vyjadřují k umění ve veřejném prostoru. Co mají konkretisté a Gočár společného? Rozhodně racionalismus a geometrický jazyk.

Zářijová část projektu proběhne ve sklepení Muzea Východních Čech a v exteriérech a interiéru Sboru kněze Ambrože. K vidění jsou nejen grafiky, malba, objekty, ale i instalace in situ přímo pro daný prostor.

V říjnu se projekt připojí ke Dnům architektury a výstava v Galerii U Přívozu ukáže pohled na architekturu prostoru a vystaveného objektu a druhá část výstavy, opět ve Sboru kněze Ambrože /Galerie AMB/, bude věnována simulaci proměny prostoru a instalacím v bývalé kotelně a kolumbáriu kostela.

foto: Lucie Peterková - Muzeum východních Čech

Fotogalerie